Alike / Katarzyna Fląt

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS
Nr 04, MAJ 2017 r,


    Zupełnie przypadkiem trafiłam ostatnio w internecie na (nie całkiem krótki, bo trwa osiem minut) filmik, ale są to bardzo dobrze wykorzystane minuty. Ze zdziwieniem popatrzyłam o co może chodzić niebieskiemu małemu ludzikowi i co ten filmik ma nam przekazać. Trzeba obejrzeć cały, żeby zrozumieć, że wszyscy to przeszliśmy na którymś ze szczebli edukacji. Jeżeli komuś udało się „złamać system”, jak zrobił to niebieski ludzik można popatrzeć z zazdrością. Ale pewnie zaraz spytacie, jaki ludzik? Jaka edukacja? Jaki system?

    Alike to filmik, który ma pokazać, co dzieje się z nami, kiedy nie podążamy za tym, co faktycznie chcemy robić, ale idziemy za tym, co jest nam narzucane (niestety dość często przez naszych bliskich i otoczenie – w przypadku ludzika szkołę).

    Filmik zaczyna się od zwyczajnego dnia w domu, kiedy tata – ludzik, pakuje plecak syna. Wkłada do niej taką ilość książek, że nic dziwnego, że po włożeniu plecaka ludzik z nadmiaru ciężaru się przewraca – zastanówmy się, skąd my znamy te ilości podręczników?

    Bardzo ciekawym momentem jest, kiedy rodzic i dziecko przemierzają drogę do szkoły. Zastanawia nas od razu, dlaczego oni są niebiescy a wszyscy inni ludzie są szarzy? Bardzo ciekawie zostało przedstawione samo miasto, które każdego dnia działa według tego samego rytmu: mnóstwo samochodów, wieżowce, zmęczenie na twarzach innych ludzików. I nagle w parku, stoi sobie niebieski pan, który gra na skrzypcach. Nikt go nie dostrzega oprócz małego ludzika i odrywającego go na siłę od podziwiania ojca.

    W filmiku jest cykliczność zdarzeń, która ma ogromne znaczenie. Każdego dnia ludzik pakuje książki, każdego dnia patrzy na pana ze skrzypcami……. Ale co jest dalej? Dlaczego pan ze skrzypcami znika? Dlaczego niebieski ludzik robi się szary, kiedy wchodzi do szkoły? Nie odpowiem wam na to. Musicie obejrzeć sami.

    Chociażby dlatego, żeby zrozumieć po co jest pasja i spojrzeć w inny sposób na edukację. Film działa poprzez grę kolorów, znane nam schematy. Nie da się przez chwilę nie zastanowić a jak to jest u nas? Jestem szary? A kiedy zmieniam kolor? Zachęcam do obejrzenia „Alike” – osiem minut, które daje do myślenia.

  

Katarzyna Fląt

Współinicjator projektu imediakids.eu, członek zespołów redakcyjnych miesięczników wobec,eu oraz mutuus.eu, redaktor koordynator projektu eyia.eu.
  ZOBACZ WIĘCEJUtwór dostępny na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0

Free Joomla! template by Age Themes