Felieton Wielkanocny z życzeniami

 

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS
Nr 03, KWIECIEŃ 2017 r,


 

Jan Jackowicz Korczyński

 

 Na święta Wielkanocne zwykło się składać sobie życzenia. Dla wierzących Chrześcijan są to najważniejsze święta w roku.
Celowo użyłem slowa wierzących  bo inną rangę mają te święta dla osób ze swoim osobistym stosunkiem do historycznego Jezusa z Nazaretu nazwanego przez jego uczniów Chrystusem a calkowicie inny dla tradycyjnych polskich katolików. Nazbyt często ich wiara sprowadza się do tradycji i obyczajów wieć można ich nzwać religijnymi, aczkolwiek niekoniecznie wirzącymi. Kuriozalnym jest, że często pod płaszczykiem religinych frazesów ukryte są postawy i emocje nie mające nic wspólnego z przesłaniem chrześcijańskim. Termin ,,faryzeusz'' ma w naszej kulturze negatywne konotacje, a przecież to była kasta tych najbardziej bogobojnych ludzi w czasach Chrystua. Pewnie taki już jest człowiek, bo było tak od zawsze, tak jest i pewnie zawsze tak pozostanie.

Świat jest jaki jest, ludzie są jacy są a współczesna cywilizacja techniczna wszystkim: tym pozytywnym i tym negatywnym daje do osobistej dyspozycje tak potężne narzędzie oddziaływania jakimi jest powszechnie dostępna (ostatnio dosłownie przyklejona smartfonami nieustannie do dloni) sieć społecznościowych. Rozszerzyły one nasz świat egzystencji  w nieskończonym zasobie kontaktów oraz możliwości osobistego wkładu  w zawartość kreowanych w śieci informacji i opinii.

MAMY (wczyscy!) TĘ MOC
i każdy wykorzystuje ją jak tylko mu się zawidzi
(trochę dobrze, trochę źle).


I oto mamy, co mamy, Przyszło nam żyć  w świecie w jaki nazwano epoką POST-PRAWDY i każdy z nas musi nauczyć się pływać w tym nowym dla nas wszystkich środowisku. To wcale nie jest łatwe. Płynięcie w tym wypadkiem tylko z ,,nurtem' 0 jak leci' jest formą rezygnacji ze swojego człowieczeństwa oraz nową formą zniewolenia albo przez marketingowwych reklamospecó albo przez cynicznych polityków. . 
Obecnie nawet sieciowi giganci Google i Facebook opracowują algorytmy i mechanizmy chronienia swojego informacyjnego środowiska przez fałszywą i nieucziwą informacją (facke informacją).

Każdy jednak z nas jest sam osobiście odpowiedzialny za racjonalne (!!!) iodpowiedzialne ,,pływanie'' w świecie własnych myśli, przekonań i emocji.

Na święta zwykliśmy sobie w naszej tradycji składać życzenia.
Tak jest ze wszystkimi świętami. Pozostając w kręgu tradycji i chcąc dobrymi życzenie objąć wszystkich niezależnie od wiary, przekonań i jego osbistego światopoglądu czy nawet braku jakiegokolwiek (,,jakoś tam jest'').

Dla wierzących chrześcijań są Święta Wielkanocne nierozerwalnie związane są  z odrodzeniem NADZIEJI na nowo i płynącej stąd RADOŚCI. Tego nigdy za wiele dla wszystkich,  

więc właśnie niegasnącej nadziei życzymy wszystkim  na codzień.

Ponieważ na  wszystkie przejawy ,,czasów pogardy''  dla budowania  ,,czasu honoru''  ZAWSZE pożywką była  NADZIEJA NIEGASNĄCA. w wielkość człowieka. 

Z niepokojem patrząc na dominację POST-PRAWDY wprowadzającą w nasze życie podziały, konflikty i wojny (no bo zawsze winni wszystkiemu są ,,CI ONI'' ) życzenia nasze chcemy podeprzeć kilkoma cytatami z ars poetica i naszego śpiewnika podręcznego spotkań z przyjaciółmi przy gitarze..

 

Zło jest romantyczne, a dobro zwyczajne
dobro wciąż na ostatku, bo zło jest ciekawsze,
a przecież białych kwiatów najwięcej na świecie.

                                       (refren z ballady do tekstu ks. Jana Twardowskiego)

Kolorowe witraże w nocy są
jak czarne jamy, puste jamy
i jak trudno jest uwierzyć w to,
że już wkrótce, że już jutro
będą znowu kolorowe i jasne,
piękne od barw...
tak trudno jest uwierzyc w to...

(z refrenu ballady Tomka, którego zabrała nam zabrala jego emigracja i jego bllady zamilkły)

 

Na koniec  jeszcze jeden wiersz:
 

Słowo jest twarde i śliskie jak mydło.
Wymyka się z rąk.
Można się na nim poślizgnąć,
niechcący zapiec w oko
- i boli do łez
Jak trudno z niego ulepić czystą prawdę
i kto mu dzisiaj uwierzy.
Już lepiej DAĆ siebie samego
i być cały słowem.

 

 


   Utwór dostępny na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0

 

Menu Mobile nr 3

Free Joomla! template by Age Themes