ISSN 2544-9583Pokaż jak traktujesz zwierzęta, powiem ci jakim jesteś człowiekiem / Katarzyna Fląt

Print Friendly, PDF & Email  

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS: Nr 07, SIERPIEŃ 2017 r.


autor: Katarzyna FlątNie jestem w stanie wyrazić, co dzieje się w mojej głowie, gdy odpalam internet albo telewizję a tam pierwszym tematem, jaki się pojawia są porzucone zwierzęta. Nie jestem w stanie wyrazić tego, co czuję, gdy widzę zdjęcia psów, przywiązanych do drzew, co więcej zakneblowanych lub związanych aby nie miały możliwości ucieczki! Pewnie głupio było by właścicielowi, gdyby za dwa dni pojawił się na swojej posesji pies, merdający niepewnie ogonem.

Nie jestem w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie i chyba nigdy nie będę, jak to możliwe, że ludzie coś takiego robią? Jak można kogoś zupełnie bezbronnego (nie oszukujmy się, że pies sobie poradzi) zostawić tak po prostu na pastwę losu? Nie ważne czy przy drodze, na wsi, na stacji, w lesie czy pod sklepem. To jest zwierzę. A gdyby komuś się zapomniało, to zwierzę też czuje, też się przywiązuje, nawet bardziej niż człowiek do człowieka.

Oburzamy się gdy ktoś przestaje się do nas odzywać, zaczyna nas unikać, ale jeśli my zrobimy coś podobnego z naszym czworonogim przyjacielem to przecież wszystko jest w jak najlepszym porządku?

Dlatego mówię nie! nie! I jeszcze raz nie dla porzucania zwierząt! Być może kiedyś usłyszę o takim przypadku, że właściciel za to, jak potraktował zwierzę, zostanie potraktowany tak samo albo w końcu dla przykładu ktoś poniesie za to odpowiedzialność. Jak na razie każdy robi tak, żeby było mu wygodnie. A gdy głośno mówię, że jestem za karaniem takich ludzi, widzę na niektórych ustach uśmieszki, których bym się nie spodziewała. A może powinnam? Ktoś mi kiedyś powiedział, że po tym, jak traktuje ktoś zwierzę, poznasz jakim jest człowiekiem. I uwierzcie mi, że to się sprawdza w stu procentach. I nie mówię tu o bezdomnych, bo kilka razy byłam już świadkiem, jak oddawali swojemu jedynemu przyjacielowi kanapkę.

Wystarczy się rozejrzeć…… Wystarczy zapytać „A co z tym waszym najsłodszym pupilem” którym tak się chwalili jeszcze tydzień temu. Wystarczy zacząć reagować. A z tym u nas jakoś trudno. A wiecie dlaczego? Bo oni mimo reakcji i tak wierzą w to, że nikt im nic nie zrobi. Może najwyższy czas to zmienić?Utwór dostępny na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0

Free Joomla! template by Age Themes