Góry Bułgarii w obiektywie / Agnieszka Chmielowiec

Print Friendly, PDF & Email

Miesięcznik Społeczno-Kulturalny MUTUUS Nr 06, LIPIEC 2017 r.


 


Od redakcji:
Fotogramy Agnieszki Chmielowiec otwierają nowe elementy naszego miesięcznika. Od dawno zamierzaliśmy osobny dział poświęcić tematyce górskiej (turystyka górska, alpinizm, narciarstwo i.t.p). Jeśli tematyka ta jest osobistą pasją redaktora naczelnego to nie widzimy przeszkód, aby jej poświęcić osobnego miejsca w  naszym miesięczniku. Fotogramy Agnieszki z gór Bułgarii są tego inauguracją. Agnieszka zaproponowała nam również zainicjowanie w miesięczniku tematyki bałkańskiej z jaką związana jest przez studia i która jest jej osobistą pasją. Agnieszko! Masz zielone światło dla realizacji swojego pomysłu.


 

autor: Agnieszka Chmielowiec

 

Asenowgrad (Асеновград) - południowa Bułgaria, pasmo górskie Rodopy. Widok na miasteczko od strony ruin twierdzy Asena Ivana II z XIII wieku.

Okolice Asenowgradu

Wodospad Hotnica (Хотнишки водопад) - wodospad położony niedaleko miasta Wielkie Tyrnowo, północno-centralna Bułgaria.

Wodospad Momin Skok (Момин Скок) - odnaleźć go można podczas wędrówki przez Kanion Emen (Еменски каньон). Okolice Wielkiego Tyrnowa.

Emen

Emen

Okolice miasta Wielkie Tyrnowo (Велико ТЪрново)

Płowdiw (Пловидв) - środkowa Bułgaria. Drugie co do wielkości miasto Bułgarii o bogatej historii - należało m.in. do Filipa Macedońskiego (Filipopolis) oraz Rzymian. Dzięki temu Płowdiw może poszczycić się wieloma pięknymi zabytkami, jak np. amfiteatr.

Płowdiw, miasto na trzech wzgórzach

Pasmo górskie Riła (Рила) - południowo-zachodnia Bułgaria. Częścią Riły jest najwyższy szczyt Bułgarii - Musała (Мусала), 2925 m n.p.m. Inną, równie piękną atrakcją tych gór, są jeziora. Dolina Siedmiu Jezior Rilskich jest obowiązkowym punktem dla każdego miłośnika gór, lecz należy być przygotowanym na trudne warunki pogodowe, śnieg i niezabezpieczoną, dziką ścieżkę. Warto zaczerpnąć informacji od miejscowych i zabrać ze sobą doświadczonego przewodnika.

 

Widok na część masywu Riła z okolic schroniska położonego na 2135 m n.p.m.

 

Riła

Widok na miasto Wielkie Tyrnowo z okolic oddalonego o około 10 km "kanionu". Porośnięte lasem kaniony lub doliny to typowe elementy bułgarskiego krajobrazu.

 

Wiosna 2017 zaskoczyła nawet Bułgarów, którzy przyznali, że śnieg o tej porze roku nie jest czymś naturalnym dla Riły.

Riła

Riła jest poprzecinana licznymi potokami, wodospadami czy jeziorami.

Riła

 Stara Płanina (Стара Планина) - pasmo górskie, którego częścią jest Wielkie Tyrnowo - rozciąga się przez całą Bułgarię. Główna część systemu górskiego zwanego Bałkanem. W wielu książkach, poezji lub pieśniach występuje nazwa "Bałkan", odnosząca się do właśnie Starej Płaniny, która pięknie oddziela góry od nizin w Bułgarii. Symbol wolności, siły i dzikiego piękna w folklorze i utworach o charakterze patriotycznym.

Stara Płanina ze szczytu Buzłudża (Бузлуджа), 1441 m n.p.m.

 

Wzgórza otaczające Wielkie Tyrnowo

 

 

 Utwór dostępny na licencji Creative Commons. Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! template by Age Themes