Pozytywni, kreatywni, solidarni

 

Katarzyna Fląt

 

    Teksty naukowe, reportaże, książki pisze się od zawsze. Nawet wtedy kiedy jeszcze nie wiedzieli, że te malunki na ścianach to też pismo to mimo to się pisało. A to oznacza,  że w obecnym świecie od zawsze istniała potrzeba komunikowania się ze światem poprzez pisanie. I tak jest do dzisiaj. Czytamy książki naszych ulubionych pisarzy albo sięgamy po teksty tych o których pierwszy raz słyszymy. Czytamy chętnie felietony i reportaże aby sprawdzić czy ktoś ma podobny pogląd na świat do naszego. Współcześnie mamy od tego gazety, internet, książki – coraz częściej te na czytnikach. A teraz powstał miesięcznik internetowy „Mutuus”, któremu hołduje myśl „Pozytywni – Kreatywni – Solidarni” do którego regularnego odwiedzania zachęcam.

    Jak sama myśl przewodnia brzmi, piszą tu ludzie pozytywnie nastawieni do świata. Nie znajdziemy tu tekstów o niczym, bo są to ludzie z pasją, którzy mają nieodłączną chęć podzielenia się z innymi tym, co ich interesuje, co w ich „dziedzinie” nowego a może po prostu mają do powiedzenia dużo na temat czegoś o czym nie da się milczeć.

    Dlaczego kreatywni? Nie dlatego, że zamiast tekstów będą rysować hieroglify, ale dlatego, że to nie są ludzie po czterdziestce i wykwalifikowani dziennikarze po studiach – są to młodzi ludzie, którzy często stoją przed wyborem studiów albo w najbliższym czasie w ich głowach matura. Są to też ludzie, którzy na co dzień pracują a pisanie traktują, jak pasję. Poza tym kreatywność to też umiejętność zrobienia reportażu o czymś o czym godzinę temu nawet byśmy nie pomyśleli, że da się taki zrobić. To umiejętność przelewania słów o sztuce, teatrze czy tańcu tak abyśmy poczuli, że właśnie to oglądamy lub słyszymy.

    W takim razie dlaczego solidarni? Myślę, że to pojęcie każdy z piszących do Mutuusa potraktuje indywidualnie. Dla mnie solidarny oznacza, że jestem odpowiedzialna za to co piszę i nie zmieniam kilka razy zdania, bo ktoś nie zgadza się z moimi poglądami, ale też oznacza to dla mnie współdziałanie z innymi. Piszemy do jednego miesięcznika, więc rozumiemy swoje potrzeby i wspieramy siebie nawzajem oraz nowe projekty.

    Tym samym solidaryzując się z pozostałymi dziennikarzami, zapraszam na stronę http://mutuus.eu/ na pewno każdy znajdzie coś to dla siebie.

Licencja Creative Commons "Pozytywni, kreatywni, solidarni" by Katarzyna Fląt is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe License.

 

Free Joomla! template by Age Themes